PAVEL HRUBEŠ

 HUDEBNÍ SKLADATEL

Jméno hudebního skladatele Pavla Hrubeše se objevuje na titulcích televizních pořadů a rozhlasových hlášeních již od roku 1983, kdy po ukončení vysokoškolského studia a roční vojenské služby v Armádním uměleckém souboru Víta Nejedlého, začal působit coby klávesový hráč ve skupině Renesance Beatings (Jedna chuť jedna vůně, U všeho jsem já, Pár stránek v zápisnících, Zavolej). V této době začaly vznikat první nahrávky písní, ale především skladeb k filmovým a televizním pořadům (spolupráce s Krátkým filmem, studiem Merkur a zpravodajstvím ČST). Po několikaletém působení v různých souborech (např. Karamel) se Pavel Hrubeš rozhodl věnovat pouze skladatelské činnosti a později i externí hudebně režisérské práci, kterou chápal jako cennou zkušenost pro vlastní filmovou tvorbu.

 

V průběhu let vzniklo několik písní, které vycházely na LP deskách v Supraphonu. Nejúspěšnější tituly: Stále zasněná, Nezapomeň (Pavel Roth) Neznámý nápadník (M. Linková) Nezlob se, že zpívám country (V. Tučný ) Nesmělý přítel, Hádej kdo řídí tvůj vůz, Obraz v rámu času (Karamel) Kdo má rád (N. Urbánková) Zelená řeka, Já jen sčítám, To bylo tenkrát v Ontariu, Já mám rád knedlíky (Drobek a Klondajk) Balada pro Aničku (P. Dopita) Karmínová růže (M.Malá). S písní Kdekdo zná tě líp (P. Černocká a J. Štědron) dokonce získal v roce 1987 Děčínskou kotvu. Od roku 1990 začaly převažovat skladby filmové, podkresové, reklamní a četné znělky k různým pořadům. V roce 1994 vyhrál konkurz na zkomponování znělky pro Mistrovství světa v krasobruslení 1994.

Pavel Hrubeš zařazen do "Who is...?"

Skládal hudbu k zábavným pořadům Tutovka, Videostop, Pexeso, Rexeso (Prima) a ke dvěma ročníkům mezinárodní televizní soutěže Hry bez hranic (velmi kladné hodnocení mezinárodní jury a delegací z Itálie a Walesu). Hudba Pavla Hrubeše se dostala do povědomí díky melodickým znělkám různých pořadů, např. Pomozte dětem - kuře, Objektiv, Echo, FKU pátrá, Studio Rosa, Volejte učiteli, Sportovci roku, Salon český, Svět očima Hanzelky a Zikmunda, Tykadlo, Vyrobeno v K.F., Golf, Paralympijský magazín, Televizní klub neslyšících, Lovci osobností a podobně. Část tvorby věnoval Pavel Hrubeš také dětským pořadům, zvláště pohádkám např. Král který rád hrál, Student Vilém, Tři dary lásky, Vápenička, Neklejte princi, O sochaři Pygmalionovi, dětským seriálům Proto pozor, proto bacha s působivou ústřední písní (J. Molavcová a Zora Jandová). Hudba Pavla Hrubeše nechyběla v dokumentárních seriálech Potomci slavných, Z letopisů Máselné lhoty, Z rodu Přemyslovců, Jagelonců, Lucemburků.

 

Známému fotografovi Jadranu Šetlíkovi zkomponoval hudbu k výstavě obrazů osobností, kdy každý obraz měl svou hudbu (tzv. Hrací obraz).

Pro režiséra Víta Olmera napsal hudbu k celovečernímu filmu Waterloo po Česku, písničkovému retro snímku Tuláci, inscenaci Modrý kámen a pohádkovým filmům O vodníkovi Jakoubkovi, Sůva z nudlí a Tajemství ďáblova chřtánu. S režisérem Petrem Burianem spolupracoval na vědomostní soutěži pro mladé, Případy detektiva Packala, vysílané v Ćeské televizi. S režiséry Sanjinem Miričem a Františkem Kolbelem se pravidelně podílí na výrobě publicistického pořadu Černé ovce.

 

V roce 2010 zkomponoval a sám natočil cyklus Miniatures for Organ, soubor varhanních skladeb, interpretovaný klasickým českým píšťalovým nástrojem. (vyšlo u vydavatelství Studio Fontána 2010)

 

Do jubilejního roku 2017 natočil celkem 60 autorských CD, obsahujících filmovou hudbu různých typů pro široké použití.

 

V roce 2011 byl vyhlášen osobností MDA Ride Czech Republic za dlouholetou organizační a finanční pomoc při charitativní činnosti pro postižené svalovou dystrofií.

 

Ochranný svaz  autorský uvěřejnil k  20. výročí  vzniku České republiky seznam s medailony dvaceti nejúspěšnějších a nejvysílanějších skladatelů za posledních dvacet let. Pavel Hrubeš se zde objevil vedle takových jmen, jako Josef Suk, Bohuslav Martinů, Zdeněk Liška, Ondřej Soukup, Karel Svoboda, nebo Petr Hapka. ( zdroj: www.osa.cz, Autor in-zima 2013 )

 

Snímky Pavla Hrubeše se díky vysoké hudební a technické kvalitě začaly objevovat na výběrových CD Music Library Sonoton Fontana a tím pronikly do celého světa, kde jsou úspěšně prodávány a reprízovány (nejvíce v Honkongu, Japonsku, Dánsku, Itálii a v poslední době i USA).

© 2017 Pavel Hrubeš

Distribuce CD:

 

PH ART, PhDr. Pavel Hrubeš

Náchodská 439

193 00 Praha 9

 

tel./fax: +420 602 170 877

 

e-mail: PavelHrubes@seznam.cz